A legjobb, ún. risograph technikával kinyomtatott vázlatok elkészítése volt a tétje annak a versenypályázatnak, amelyet a Nagyszombat Megyei Idegenforgalmi Szövetség 2020. december 28-án hirdetett meg. A verseny iránt nagy volt az érdeklődés, hiszen 166 szerző és kollektíva 366 pályamunkát küldött be. A szakmai zsűri február 26-án ezek közül 15 olyan vázlatot választott ki, amelyeken Nagyszombat megye érdekességeit és történeteit ragadták meg az alkotók. Minden alkotás készítője 1000 eurós pénzjutalomra számíthat.

A Covidjárvány idején is igyekszünk megtalálni azokat a lehetőségeket, amelyekkel Nagyszombat megyét mint idegenforgalom szempontjából érdekes régiót népszerűsítjük. Ez a cél vezérelt bennünket a Nagyszombat megye történetei című versenypályázat meghirdetésével, amikor is alkotások beküldésére ösztönöztük az érdeklődőket, amelyek risograph technikával lesznek kinyomtatva. Fontos volt az is, hogy egyúttal támogassuk a kultúra és a kreatív ipar területén dolgozókat. Nagyon megörültünk annak, hogy milyen nagy volt az érdeklődés, és milyen színvonalas alkotások születtek. A 15 győztes vázlatot kinyomtatjuk, majd ezeket eljuttatjuk a Nagyszombatban, Pöstyénben, Dunaszerdahelyen és Holicsban működő irodáinkba, ahol az érdeklődők ezeket megvásárolhatják” – tájékoztatott Pavol Kalman, a Nagyszombat Megyei Idegenforgalmi Szövetség elnöke, egyúttal megyei alelnök.

A pályázat meghirdetésével olyan munkákat próbáltak összegyűjteni, amelyeket alkotóik tetszőleges technikával készíthettek el. A legjobbakat risograph technikával korlátozott példányszámban, legfeljebb 200 darab erejéig kinyomtatják. Ezek a későbbiekben kaphatók lesznek a megye idegenforgami tájékoztató irodáiban.

Az alkotók több témát dolgoztak fel, így többek között Galgóc, Pöstyén, Nagyszombat, Erdőhát és Csallóköz nevezetességeit. A leggyakrabban felbukkanó motívumok közé tartoztak a vízimalmok a Kis-Dunán, a vár Szomolányban, a Szent Katalin-kolostor, vagy az Antiokheiai Szent Margit-templom Kopcsányban. Az alkotók megörökítették a Ludwig van Beethovennal, Tündér Ilonával, a moraváni Vénusszal és a pöstényi Mankótörővel kapcsolatos történeteket is. Az alkalmazott technikák nagyon változatosak voltak: készültek egyszerű rajzok, akvarellek, kollázsok, módosított fényképek, valamint professzionális szintet képviselő grafikák is.

Az alábbiakban ismertetjük a legjobb alkotásokat. Feltüntetjük a versenyre beküldött pályamunka számát, a szerző nevét, a legjobb pályamunkájának címét, valamint Robert Paršo grafikus dizájner rövid értékelését, aki a zűri alelnöke volt, és a versenyt szakmai  szempontból felügyelte.

013 – Veronika Barrera – Civitas Trnava – festői látványt nyújt a városról, mint királyi koronáról, ahol a pincék kincseket rejtenek. Ez egy kompakt grafika, amely gazdag a rejtett részletekben.

058 – Annamária Digoňová – Pöstyén – ötletesen és képzőművészeti szempontból is bravúrosan megoldott pillanatkép a gyógyászati kezelésről a fürdőben. Érdekes a motívum és a kompozíció is.

069 – Michaela Dunajská – Nagyszombat megye jelképei, Mila, Lina  és Vesna szabadságon – az öt kifejező és ötletes vázlat egyike.

086 – Klaudia Grancová – Pác fürdő – a régióban óriási csúszdák nélkül is van lehetőség a szórakozásra. Érdekes légkört árasztó minőségi grafikai alkotás, sok figyelemfelkeltő részlettel.

110 – Sára Hozzánková – Két szobor szerelmének története, a Mankótörőé és a Moraváni Vénuszé – újszerű, frappáns megoldás érdekes kompozícióval és színvilággal.

148 – Patrik Knoblich – Templomocska Kopcsány mellett – az Erdőháton át vezető kerékpáros túrák egyik közkedvelt célpontja. A fő motívum egyszerű és letisztult geometriai ábrázolása.

249 – Dávid Pogran – Enem nekünk és gyermekeinknek – kellemes színskálával készült festői illusztráció, amelyen megelevenednek a mesealakok és sok más apró részlet is.

265 – Daniel Rerko – Szakolca és a várost felfedező vidám emberek – érdekes, színes kompozíció, amely gazdag apró építészeti részletekben, körítve egy szerelmi történettel és az elmaradhatatlan minőségi szakolcai vörösborral.

269 – Katarína Rybnická – Úsztatás a Kis-Dunán – a vízimalom látképe rengeteg zöldellő növénnyel, tündérrózsákkal és hattyúkkal, talán Tündér Ilonával is. Képzőművészeti szempontból kellemes, színes kompozíció. Az ismert régi műemlék ábrázolása mellett sportra is ösztönöz és egyáltalán természetjárásra a megye eldugott pontjain is.

300 – Martin Slovík – Alsókorompai kastély és park – színvilágát és kompozícióját tekintve is érdekes látképet nyújt a parkról, ahol számos ritka fafajta is található.

308 – Linda Stopková – Szent Katalin-kolostor – a múltja, az emlékmentő önkéntesek és a látogatók. Művészileg szépen megoldott látkép a közismert romról, amelyet a megmentésére irányuló aktivitásokkal próbálnak felújítani.

313 – Kristián Štupák – Út a művészethez – a Vénusz-szobortól kezdve egészen Ľudovít Winterig nagyon érdekesen vannak megörökítve az egyes műtárgyak, mindez magán viseli a grafika alkotójának kézjegyét.

324 – Kateřina Tesařová – Vásár Nagyszombatban – a történelmi alakok egy jelképes körben találkoznak napjaink figuráival. A képzőművészetileg igényes alkotás tele van a regionális önazonosság számos motívumával és jelképével.

341 – Samuel Velebný – A Duna és a Kis-Duna által körülhatárolt Csallóköz – A szabadban táncoló tündérek és a szerelmes vadász története. Szépen megoldott, kellemes hatást keltő kompozíció sok szép részlettel.

356 – Lucia Žatkuliaková – Lovarda Köpcsényben –  A császári lovak tartásának és drezúrájának dicső múltja. Hibátlan illusztráció képzőművészeti és kompozíciós szempontból egyaránt.

A díjazott művek alkotói március 12-ig jelentkezhetnek a Nagyszombat Megyei Idegenforgalmi Szövetségnél, és kérhetik grafikáik eredeti vagy nyomtatott példányának megküldését ezen az e-mail-címen: tipy@trnava-vuc.sk. A többi alkotást az említett időpont után bezúzzák.

Valamennyi díjazott alkotás megtekinthető a közösségi oldalakon elérhető alábbi linkeken: www.facebook.com/krajzazitkov és www.instagram.com/kraj_zazitkov. A díjazott alkotásokon kívül a többi pályamunka is megtekinthető itt: https://parso.pro/sutaz-trnavsky-kraj-pribehov.

Nagyszombat megye látványosságairól információk, kirándulási tippek és népszerűsítő anyagok az alábbi honlapon, illetve közösségi oldalakon érhetők el: www.krajzazitkov.sk, www.facebook.com/krajzazitkov, www.instagram.com/kraj_zazitkov

Pavol Kalman, a Nagyszombat Megyei Idegenforgalmi Szövetség elnöke