Nagyszombat megye további két olyan projektje lett sikeres, amelyek célja a megújítható energiaforrásokból származó energia fokozottabb hasznosítása a megye által fenntartott intézményekben. A Nagyszombatban székelő Ján Koniarek Galériába és a Szenicén működő  Ján Mudroch Erdőháti Galériába több mint 320 ezer eurós pénzcsomag érkezik erre a célra EU-s forrásokból. Az utóbbi időszakban a megye egyébként már több mint 2,5 millió eurós uniós támogatást kapott ugyanerre a célra az általa fenntartott további 9 intézményben, a cél itt is az épületek energetikai hatékonyságának fokozása volt. Ezek közé tartozik több kulturális intézmény, középiskola és szociális otthon is.

Ezekben a nehéz időkben jó hírünk van a kultúrakedvelők számára. Hamarosan hőszivattyúk segítségével lesz biztosítva a nagyszombati és a szenicei galéria termeinek fűtése. Összekapcsoljuk a kellemeset a hasznossal. Környezetkímélőbb és olcsóbb megoldásokra térünk át. Így több forrásunk marad az értékes műalkotások bemutatására és az azokkal való törődésre. A látogatókat és az alkalmazottakat is komfortosabb körülmények várják a galériákban – mondta Jozef Viskupič, Nagyszombat megye elnöke.

A beruházással kapcsolatos összes költség 95%-át Az életkörnyezet minősége elnevezésű operatív program forrásaiból fedezik, amit vissza nem térítendő támogatásként kap a megye. A nagyszombati galéria 158 720,20 eurót kap, a szenicei pedig 161 971,49 eurót. E két felújítás megvalósítása után elmondható lesz, hogy a megye eddig 11 olyan projektet hajtott végre összesen 2,8 millió eurós értékben, amelyek célja a  hőenergetikai hatékonyság fokozása a megyei intézményekben.

Nagyszombat megye a környezet minőségének javítására, valamint az alacsony széndioxid-kibocsátású gazdaságra való átállásra irányuló tevékenységéről a Zöld megye elnevezésű Facebook-profilján tájékoztat (https://www.facebook.com/ZelenyKrajTTSK).