Na Slovensku sa začalo očkovať proti ochoreniu Covid-19 začalo 26. decembra 2020. Používa sa vakcína s názvom Comirnaty od konzorcia BioNTech a Pfizer, ktorú schválila Európska lieková agentúra.

V Trnavskom kraji sa očkovanie začalo 5. januára 2021 vo Fakultnej nemocnici Trnava. Župan Jozef Viskupič, ktorý bol medzi prvými zaočkovanými, vyzval obyvateľov kraja, aby využili príležitosť a urobili to isté, keď príde na nich rad.

Očkovanie prebieha po celom Slovensku postupne na v štyroch vlnách. Prioritne sa očkujú osoby z takzvanej prvej línie a terénu, následne osoby v rizikovom veku, onkologickí pacienti a pacienti s chronickými chorobami a napokon zvyšok populácie vo veku nad 18 rokov.

V záujme účinnosti vakcíny pre celý štát, je potrebné, aby sa dalo zaočkovať 60 až 70 percent celkovej populácie, teda viac ako tri milióny ľudí. Vakcína, ktorou sa očkuje na Slovensku, spĺňa prísne podmienky na bezpečnosť, kvalitu a účinnosť.  Jej cieľom je vyvolať imunitnú odpoveď v organizme, teda neobsahuje samotný vírus. Preto jej vpich nemôže vyvolať ochorenie Covid-19.

Vakcína obsahuje molekulu, ktorá sa nazýva mediátorová RNA (mRNA), s pokynom na výrobu proteínu proti vírusu SARS-CoV-2, čo je vírus spôsobujúci ochorenie COVID-19. Očkovacia látka „učí“ ľudské telo rozoznať proteín Spike, ktorý vírus používa na preniknutie do telových buniek, a účinne s nim bojovať. Imunitný systém tak bude schopný rozoznať vírus SARS-CoV-2 a brániť sa mu.

Comirnaty sa podáva v dvoch dávkach do ramena, pričom odstup medzi jednotlivými dávkami je 21 dní. Jej účinnosť je až 95 percent. Už po prvej dávke dochádza k imunitnej odpovedi organizmu, avšak na plný efekt sú potrebné dávky dve. Väčšina vedľajších účinkov má miernu až strednú intenzitu a ustúpi počas niekoľkých dní. Vo všeobecnosti panuje absolútna zhoda, že pozitíva vakcíny široko prevažujú jej negatíva, a že látka poskytuje vysokú mieru ochrany, ktorá je v čase aktuálnej pandémie nesmierne dôležitá.

Vakcína zatiaľ nie je určená pre deti do 16 rokov z dôvodu, že na vzorke tejto populácie neprebiehali klinické štúdie. Európska lieková agentúra pripravila spolu so spoločnosťami, ktoré očkovacie látky vyrábajú, plán na neskoršie odskúšanie látky u detí. Použitie vakcíny u tehotnej alebo dojčiacej ženy je potrebné skonzultovať s ošetrujúcim lekárom.

V najbližšom čase by mali byť v Európskej únii povolené aj iné vakcíny, najmä od spoločnosti Moderna, ale aj AstraZeneca vyvinutej v spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Rýchlosť, s ktorou svetoví vedci vynašli účinnú vakcínu proti ochoreniu Covid-19, je ovocím desaťročí výskumu podporeného bezprecedentným nasadením vedeckého i finančného kapitálu s cieľom ukončiť pandémiu a vrátiť život všetkých obyvateľov Zeme do normálu.

Ďalšie podrobné informácie, vrátane príbalových letákov môžete nájsť na stránkach Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv https://www.sukl.sk.

Rozhovor o vakcíne s epidemiologičkou Alexandrou Bražinovou pre náš magazín Zdravá župa nájdete tu https://zdravazupa.sk/…/2020/11/KORONA_magazin_HU_web.pdf

Zdroj primárnych informácií: ŠÚKL