Trnavská župa už od polovice marca prijímala preventívne opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19.V oblasti prímestskej autobusovej dopravy bolo, ako jedno z nich, zavedené bezplatné cestovné, ktoré chránilo tak cestujúcich, ako aj šoférov. Autobusy jazdia aktuálne v tzv. medzisviatkovom režime – platí grafikon ako počas štátnych a cirkevných sviatkov a je rozšírený a posilnený o ďalšie spoje V dôsledku koronavírusu je pokles cestujúcich o 80 percent, teda približne o 1 milión prepravených cestujúcich. Výpadok tržieb je na úrovni 400-tisíc eur oproti štandardnému režimu.

Po dohode so zmluvnými partnermi v prímestskej autobusovej doprave sa od 2. mája 2020 vraciame do stavu pred zavedením preventívnych opatrení, pokiaľ ide o úhradu cestovného. Bezplatné cestovanie končí. Ceny lístkov sa nemenia. Vraciame sa len do stavu pred zavedením preventívnych opatrení.

Trnavská župa je pripravená flexibilne reagovať na aktuálny vývoj, pokiaľ ide o potreby tak zamestnávateľov, ako aj zamestnancov v kraji. V prípade potreby sme pripravení posilňovať spoje.

Ďalšou službou, ktorú sme zaviedli už od 1.4. 2020 pre bezpečnejšie cestovanie je zapojenie sa do tzv. Slovenského dopravného pasu – jednou čipovou kartou je možné platiť bezkontaktne vo všetkých autobusoch prímestskej dopravy po celej župe. Aj v rámci bezpečnosti chceme vyzvať ľudí, aby hotovostné platby využívali čo najmenej. Majú k dispozícii možnosti, ktoré im umožňujú platiť bezkontaktne.

Okrem bezplatného cestovného prikročil TTSK aj k viacerým ďalším opatreniam, aby cestovanie autobusmi bolo bezpečné. Nastúpiť je možné len s ochranným rúškom a zadnými dverami. Za vodičom sú tiež vyhradené neprístupné miesta pre jeho ochranu. Zmluvným dopravcom tiež poskytli ochranné zdravotné pomôcky ako ochranné rúška, štíty a pod.