Trnavská župa cez víkend 13. a 14. marca 2021 pokračovala v očkovaní proti ochoreniu Covid-19 v troch veľkokapacitných očkovacích centrách. V spolupráci s ambulantným personálom v nich bolo prvou dávkou vakcíny od spoločnosti AstraZeneca zaočkovaných ďalších 8.327 tisíc ľudí. V Dunajskej Strede to bolo 2.376, v Skalici 2.002 a v Trnave 3.949. Za štyri víkendy župa zaočkovala spolu už takmer 19 tisíc záujemcov.

„Tento víkend sme zaočkovali ďalších takmer 8.500 tisíc záujemcov. Išlo najmä o ľudí vo veku 60 až 70 rokov, ktorí sú náchylní na ochorenie Covid-19. Veľmi ma teší, že tempo očkovania zrýchľujeme. Zároveň sa pripravujeme na rozšírenie kapacít súčasných troch župných očkovacích centier v Dunajskej Strede, Skalici a Trnave. Odhadujem, že nás čaká 25 očkovacích víkendov, pričom sa postupne pripravujeme aj na podávanie druhej dávky v horizonte 10 týždňov po prvej. Ako sme avizovali, v prípade zvýšenia počtu dostupných vakcín sme pripravení zriadiť podobné centrá v ďalších mestách,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Konzultácie a samotné podávanie vakcín v župných očkovacích centrách je v réžií ambulantných lekárov a zdravotných sestier, s ktorými župa spolupracuje s cieľom odbremeniť nemocničný personál. S administráciou a pozorovaním už zaočkovaných pomáhajú pedagógovia a študenti župných stredných zdravotníckych škôl.

„Ministerstvo zdravotníctva predstaví nový, jednoduchší objednávací systém. Stále však bude potrebné dodržiavať čas uvedený v potvrdzujúcej SMS správe. Naši organizátori ľudí do areálov vpúšťajú postupne a zoraďujú ich podľa vopred určeného poradia. Netreba teda prichádzať s predstihom hodiny alebo dvoch. Centrá fungujú vždy medzi 8. a 18. hodinou a vakcín je dosť pre všetkých objednaných. Návšteva očkovacieho centra zväčša trvá 30 minút vrátane 15-minútového pozorovania po vakcinácii,“ uzavrel župan Viskupič.

Pri efektívnej kontrole dodržiavania rozstupov, regulácií radov a organizácií dopravy župa spolupracuje so štátnymi a mestskými policajtmi. Župa zváži použitie nástrojov v podobe viditeľných poradových lístkov, či rozdelenie radov na sektory. Od budúceho týždňa do platnosti vstúpi povinnosť nosenia respirátorov typu FFP2 v interiéri očkovacích centier.

Prihlasovací formulár a všetky úkony súvisiace so zmenou alebo zrušením termínu očkovania vykonáva Národné centrum zdravotníckych informácií. Očkovaciu stratégiu určuje Ministerstvo zdravotníctva SR.